Clasificare activanti informatica

:: Hack Zone
 :: Diverse

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Frumos Clasificare activanti informatica

Mesaj Scris de D.S.S.H. la data de Sam Noi 22, 2008 9:33 pm

nu stiam unde sa postez ... asa ca ca potez aici , si daca trebuia in alt loc mutati voi

Va las o scurta clasificare a tipurilor de activanti din informatica :

Clasificare by D.S.S.H. :

1.LAMMER
asta e ce-a mai josnica categorie ... ii gasiti peste tot ... prostia lor ii face periculosi , si nu au nici un fel de etica ... din pacate sunt multi... se amesteca cu adevaratii hackeri prin forumuri si pagini web ... sa-i recunoasteti e simplu ... daca gasiti mesaje de genul "caut program de spart parole YAHOO MESSENGER" , sau "CUM SA STRIC UN PC" ... deasemenea mai pot fi recunoscuti dupa nickurile lor marete , de genul "cyberpunk" , "nume+cel mai tare hacker" , "nume+hacker" , etc. Obisnuiesc sa ameninte cand ceva nu le convine ... Deasemenea descarca toate programele de pe internet ... si incearca sa le foloseasca ... neincercand sa afle cum functioneaza , de ce fac actiunea X , s.a.m.d. , dar in majoritatea cazurilor nu stiu sa le foloseasca daca nu au si un tutorial in limba lor ... sfatul meu : nu va incurcati cu astfel de persoane ... e pierdere de timp !

2.LUSER (looser + user) (pierzator/fraier + usuariu )
asta e denumierea care o primesc "muritorii de rand" de la cei ce domina internetul ... folosesc pcurile doar pt download de muzica , filme ... etc , pt messenger , si ascultat muzica .... nu sunt periculosi , insa de obicei ne considera periculosi pe cei ce folosim pcul la mai mult decat il folosesc ei ... ne pun la zid , si se feresc de noi ...

3.NEWBIE
acestia nu reprizinta nici un fel de pericol ... sunt cei ce incep in lumea hackingului ... persoane dornice de a invata ... Recomand tuturor care stiu cate ceva sa-i indrume , pt ca au nevoie .... si in felul asta se evita ceea ce se intampla in cele mai mult cazuri : multi dintre ei se transforma in lameri , sau raman blocati , si se transforma in wannabe (explic in continuare categoria) ...

4.WANNABE
nici acestia nu sunt periculosi ... insa pot fi un caz pierdut ... sunt acei newbie care raman blocati ... si nu reusesc sa progreseze ... nu se descurca sa faca ceva fara un manual in fata ...asta poate fi din cauza ca nu stiu ce sa invete / nu pot sa invete , sau nu ii duce capul (pt a evita un cuvant urat) . cu un efort din partea lor se pot salva , si putina indrumare , se pot salva ... insa majoritatea newbie-lor raman in acest nivel (din pacate) ... oricum ... e mai bine decat sa se transforme intr-un lamer ...

5.SCRIPT KIDDIE
acestia sunt crackeri inexperti ... folosesc programe , scripturi , exploituri , troiani ... etc. . Se aseamana cu lammerii . Dupa parerea mea sunt o combinatie intre lammeri si wannabe-eri... obisnuiesc sa se amestece printre hackeri , si se dau drept hackeri sau crackeri.

6.UCENIC
e o categorie destul de rar intalnita ... cei care cunosc mai mult pot accepta un newbie , sa-l invete , sa-l ghideze ... insa e un privilegiu care se obtine destul de rar ... si se obtine pe baza de respect . As zice ca un 95 % dintre ucenici ajung la fel de priceputi ca cei de la care invata ... asa ca daca esti newbie si reusesti sa fii acceptat ca ucenic de catre un cunoscator , ai foarte multe sanse sa devii un bun hacker .
Deasemenea asta ar fi una din salvarile wannabe-erilor ; insa nu a lamerilor ... un lamer nu poate fi acceptat niciodata ca ucenic.

7.PHREAKER
sunt expertii in telefoane ... pot folosi acest serviciu fara sa plateasca ... sunt defensorii ideilor de genul "nu ar trebui sa platesc pt a putea vb cu cei dragi" , "serviciile ar avea un pret ridicol de mic , daca nu ar fi administrate de porci lacomi" ... etc. Dupa parerea mea , phreakerii trebuiesc sprijiniti ...

8.CARDER
expertii in carduri ... cloneaza carti de credit , fura prin diverse metode nr de carti de credit , date , ... etc. , pt beneficii personale ...

9.TRASHER
sunt acei ce obtin informatii din gunoi ... da ! din gunoi ... informatii precum nr de carti de credit , passworduri , si alte tipuri de informatii ...

10.CRACKER (Pirat)
acestia sunt cei ce incurajeaza folosirea de software pirat ... pirateaza muzica , jocuri , programe ... etc. , si le pun la dispozitia celor ce nu-si permit sa le cumpere . Deasemenea sunt defensori ai unei cauze : software-ul ar fi mult mai ieftin daca nu ar fi marile corporatii , care intrec masura cu umflat preturile

11.CRACKER (Sisteme)
sunt cei ce sparg sisteme , pagini web , etc. ... doar din distractie ... obisnuiesc sa strice tot in calea lor ... deci , daca nu stiti sa va protejati , nu incercati sa va puneti cu astfel de persoane (sunt aproape la fel de cunoscatori ca si hackerii).

12.SAMURAI
sunt foarte periculosi, si deasemenea extrem de buni ...stiu unde sa caute informatia de care au nevoie , cum sa o obtina , si sunt extrem de greu de prins ... lucreaza doar pt recompense (sunt vanatori de recompense) . Nu au constiinta , si nu au nici o treaba cu etica hack . Nu au facut niciodata parte din unul din marile clanuri recunoscute de hackeri ...

13.HACKERI (white-hats)
sunt acei ce cauta buguri , si probleme gata de a fi rezolvate . Cand rezolva astfel de probleme , le raporteaza , pt a fi reparate ... deasemenea sunt cei care tin internetul in picioare ... Nu reprezinta nici o amenintare , si merita tot respectul ... promoveaza etica hack . Multi dintre hackeri sfarsesc angajati la marile firme ....

14.HACKERI (dark-hats)
fac acelasi lucru ca si hackerii de tip white-hats , doar ca nu raporteaza ... obisnuiesc sa sparga sisteme pt a demonstra ca sunt buni . In unele cazuri pot fi o combinatie intre white-hats si samurai . Insa de cele mai multe ori o fac doar pt a demonstra ca le functioneaza creierul ... asadar nu pot fi considerati chiar periculosi ...

15.GURU
nu e o categoria foarte raspandida , si nu multi o recunosc ca o "categorie oficiala" ... insa , destui accepta si categoria asta ... Un guru e un foarte mare cunoscator ...inteligenta lor nu are limite ... cunoaste orice are de vazut cu un pc , si nunumai ... au doar sfaturi bune de dat , si actiunile lor sunt pozitive ... ca si hackerii white-hats promoveaza etica hack ... cum va puteti da seama , nu reprezinta nici un fel de pericol / amenintare .

si cam asta a fost tot ... probabil imi lipsesc categorii ... insa astea sunt cele principale ...
salut

D.S.S.H.
D.S.S.H.
Bishoujo
Bishoujo

Numarul mesajelor : 27
Varsta : 27
Data de inscriere : 22/11/2008

Vezi profilul utilizatorului http://sdh-downloads.forumz.ro

Sus In jos

Frumos Re: Clasificare activanti informatica

Mesaj Scris de ZsP33X la data de Mier Dec 17, 2008 1:40 pm

Foarte bun topicul L-am citit pe tot:P:P si cred ca ar trebui sa pui si restul:P

ZsP33X

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 17/12/2008

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

:: Hack Zone
 :: Diverse

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum